Follow Me

Close

Nie popłyń w Wenecji! praktyczne info o Wenecji w pigułce

By:
Posted: January 31, 2018
Category: Miejsca
Tags: ,
Comments: 2

Praktyczny poradnik o tym, jak nie zmarnować urlopu wWenecji na gapienie się w tablice informacyjne starając się zrozumieć, co, gdzie,jak i za ile...

Same konkrety i kawa na ławę!!

Dla łatwej nawigacji podzieliłam wpis na 6 części, żebyś nie popłynął tam gdzie nie trzeba!

1. Jak dojechać pociągiem

2. Jak dojechać z lotnisk

3. Jak się przemieszczać w Wenecji

4. Przejażdzki gondolą

5. Co zarezerwować z wyprzedzeniem

6.  Czy warto kupić kartę Venezia Carta Unica

A więc wypływamy! (przepraszam Cię, ale nie mogę się powstrzymać od tych morskich nawiązań).

1. Jak dojechać do Wenecji

 • samochodem

W Wenecji nie ma ruchu drogowego, dojedziesz jedynie na stację kolejową i autobusową, przy której jest parę parkingów (dzienny koszt pozostawienia samochodu to 23,40 €-aktualna cena kupując Venezia Carta Unica-musisz zrobić rezerwację z conajmniej 3 dniowym wyprzedzeniem), ale na tym to się kończy. Także, jeśli wybierasz się do Wenecji samochodem lepszym rozwiązaniem będzie rozejrzenie się za noclegiem w sąsiadującym Mestre. Tutaj znajdziesz linki do sprawdzonych miejsc.

 • pociągiem

Stacja końcowa to Venezia Santa Lucia. Nie przejmuj się, jeśli Twój pociąg nie dojeżdża do stacji końcowej a tylko do stacji Venezia Mestre (często bilety do Stacji Mestre są tańsze, kupując bilety na pociąg koniecznie sprawdź obie opcje). Na stacji Mestre wystarczy, że przesiądziesz się w pociąg do stacji Venezia Santa Lucia (koszt biletu 1.25€ jest bardzo dużo połączeń, przejazd -10 minut).

Z Mediolanu też łatwo jest dojechać do Wenecji, wskakujesz w pociąg pospieszny (tzw. freccia) i w 2.5 godziny jesteś w Wenecji. Cud, miód i malinka

 • autobusem
 • Stacja końcowa to Piazzale Roma. Jest dużo autobusów miejskich, które łączą Wenecję z sąsiadującymi miejscowościami.

2. Jak dojechać z lotnisk

 • Lotnisko Marco Polo

-Taxi

110-125€ za  20-25 minut przejazd

-Autobusem

 Są 2 linie autobusowe:

 ACTV- publiczny, miejski transport w Wenecji

ATVO- prywatna firma


Przy wyjściu z terminalu na pewno zauważysz sznureczek autobusów, które zawiozą Cię do Wenecji za 8€ w jedną stronę. Łatwo, szybko i przyjemnie.


Bilet kosztuje 8€ w jedną stronę, 15€ tam i powrót.

Możesz kupić bilety online, tutaj masz link:

To ekspresowy autobus ATVO i ACTV na stację autobusową w Wenecji- Piazzale Roma

Chcesz zaoszczędzić  parę euro?

 Korzystając z mojego sprawdzonego sposobu do Wenecji dojedziesz za 3€ a nawet 1,5 €.

Jak to zrobić:

Jeśli nie targasz dużego bagażu i nie śpieszy Ci się przespaceruj się kilometr do miejscowości Tessera. Tam wsiądź w zwykły, lokalny autobus i kup bilet u kierowcy za ponad połowę ceny tj. 3 €. Haczyk polega na tym, że jak wsiądziesz do autobusu na lotnisku, za bilet zapłacisz aż 8€ a jeden przystanek poza strefą lotniska o wiele, wiele mniej! Wypatruj hotelu Courtyard Venice Airport. Przystanek, którego szukasz znajduje się naprzeciwko tego hotelu. Wskocz w autobus numer 5 linii ACTV i wysiądź na stacji autobusowej na Piazzale Roma.

Autobus kursuje co pół godziny. Tutaj masz aktualny rozkład

 

Bilet kup u kierowcy za 3€, alternatywnie poszukaj na hali przylotów kiosku z gazetami, papierosami i gadżetami, powinien być oznaczony literą T- Tabacchi. Kup zwykły 75-minutowy bilet ACTV na autobus za 1,5€, zaoszczędzisz kolejne 1,5 € i śmigaj na przystanek w Tessara! To jakieś 15 minut laczkiem. Pamiętaj, aby skasować bilet po wejściu do autobusu, inaczej wszystko, co zaoszczędziłeś pójdzie na grubą grzywnę :/.

 • Lotnisko Treviso

Możesz też bez problemu dojechać z lotniska w Treviso (to małe lotnisko coś w deseń Modlina pod Warszawą). Nie musisz kupować drogich biletów lotniczych na lotnisko Marco Polo, z Treviso też jest łatwy dojazd. Również z Mediolanu nie jest daleko, tak jak pisałam wyżej.

Moich rodziców ostatnio wsadziłam w ekspresowy autobus ATVO TREVISO AIRPORT BUS EXPRESS na stacji autobusowej Piazzale Roma. Przejazd 1 stronę 11€, tam i powrót 22€. Godzina drogi i byli na lotnisku, z Treviso polecieli do Wrocławia. Autobus zatrzymuje się również w Mestre.

Tutaj masz link, możesz kupić bilety online.

Jest też opcja dojazdu transportem lokalnym i zaoszczędzeniu paru euro na Spriz’a.

Uwaga, wybierz tę opcję, jeśli masz duży zapas czasu i nie wleczesz za sobą 50 kg torby.

Najpierw ze stacji Venezia Santa Lucia bądź Venezia Mestre smaruj pociągiem do Treviso Stazione Ferrovia. Ze stacji wsiadasz w autobus miejski ACTV numer 6, który zawiezie Cię na lotnisko.

 

3. Jak się przemieszczać w Wenecji

 • tramwaj wodny (vaporetto)

Oczywiście opcją najbardziej ekonomiczną jest tramwaj wodny, chociaż szczere mówię, że miasto nieźle zdziera z osób, które nie są rezydentami Wenecji, czytaj turystów. Osoby lokalne mają o wiele, wiele niższe stawki.

 

Jednorazowy 75- minutowy przejazd  7.5 €

bilety godzinowe:
24 h   20 €
48 h   30 €
72 h   40 €
7 dniowy 60 €

Planujesz więcej niż 2 przejazdy vaporetto dziennie? Jeśli tak to opłaci Ci się wykupić bilet godzinowy niż jednorazowy. Na tych biletach korzystaj do woli również z autobusów i tramwajów łączących stację Piazzale Roma z sąsiadującymi miejscowościami.

Na pierwszą wizytę w Wenecji polecam zawsze 3 dni, w tym 2 dni na nacieszenie się Wenecją i 1 dzień na sąsiadujące wyspy Murano i Burano, które musisz odwiedzić będąc w Wenecji). Bilety czasowe są ważne również na przejazdy na te wyspy.

 

Bilety kup w kasach przy stacji kolejowej albo autobusowej (również przy innych ważniejszych przystankach jak np. Accademia). Uwaga, jeśli do Wenecji przyjeżdżasz wieczorem bądź późnym popołudniem i możesz dojść pieszo, bilet na vaporetto skasuj dopiero dnia następnego.

 

Kiedy do Wenecji jadę z bagażem najbardziej lubię nocować w dzielnicy Canareggio bo ze stacji mogę dojść pieszo i przy wyjeździe nie muszę wykupować biletu na przepłynięcie na stację. Weź to pod uwagę. Tutaj wymieniłam kilka ekonomicznych noclegów w tej dzielnicy.

 

Bilet przykładaj do czytnika przy każdym wejściu do tramwaju wodnego. Jeśli tego nie zrobisz i trafisz na kontrolera zapłacisz karę. Kiedyś trafiliśmy na kontrolera nawet w niedzielę rano.

Najpopilarniejsze trasy tramwaju wodnego

Wenecja ma rozwiniętą sieć tras tramwajów wodnych, w końcu to miejski środek transportu.

Linie, które szczególnie Ci polecam to 1 i 2, które przepływają przez całą długość kanału (przystanek początkowy to Piazzale Roma- stacja autobusowa, kolejna to Ferrovia- stacja kolejowa i cała długość kanału). Przepłynięcie całego kanału jest wielką atrakcją samą w sobie i musisz to koniecznie zrobić w ciągu dnia, jak i późnym wieczorem, kiedy jest już ciemno, Canale Grande wygląda wtedy magicznie!

 

1- to linia zwykła, która zatrzymuje się na wszystkich przystankach i płynie aż do Lido. Świetna trasa, aby po prostu napatrzeć się i na kanał i na dzielnice, które ciągną się aż do Lido. Ostatnio jak oprowadzałam rodziców przepłynęliśmy ze stacji pociągowej aż do Lido i z powrotem, wysiedliśmy przy San Marco.

2- to linia przyśpieszona, przez co nie zatrzymuje się na wszystkich przystankach. Jest to zbawienne, jeśli np. śpieszysz się na pociąg etc. Wtedy nie wsiadaj w 1, czekaj na 2.

N- jest linią nocną, która pokonuje trasę 2, ale nie zatrzymuje się na przystanku Giardini.

4.1 and 4.2- wypływają ze stacji autobusowej i kolejowej i wypływają poza Wenecję, na przystanku Fondamente Nove odbija od Wenecji i wypływa na wyspę Murano.

12- Wypływa z przystanku Fondamente Nove do Murano a póżniej odbija do Burano. Jeśli chcesz płynąć do Burano i nie interesuje Cię Murano ta linia jest dla Ciebie.

Tak, więc jeśli chcesz popłynąć i do Murano i do Burano możesz skorzystać z obu linii, jeśli tylko do Burano linia 12 będzie Twoim najlepszym rozwiązaniem.

 

Więcej o Murano i Burano pisałam w tym wpisie.

 • taxi wodna

Przepłynięcie taksówką ze stacji na Plac świętego Marka to koszt rzędu 90€. W taksówce mieści się do 10 osób. 

4. Przejażdżki gondolą, warto czy nie?

czy warto plynac gondola?

Stała stawka w Wenecji to 80 € za 40 minut, po 19:00 stawka skacze do 100 €.

Zanim wsiądziesz do gondoli upewnij się co do stawki. Płacąc 80 € śmiało wymagaj aby czas nie został skrócony. Standard to 40 minut, które Ci się należy. Ustal też z gondolierem trasę przepłynięcia. Na przykład Canale Grande 20 minut, Most Westchnień i małe kanały 20 minut. I daj się wieźć na na chybił trafił, bo gondolier może Cię przewieźć trasą wygodną dla niego a mało atrakcyjną dla Ciebie. Za taką kasę, masz prawo wymagać porządnej usługi. To doświadczenie zostanie z Tobą do końca życia, więc upewnij się, że nie wybrałeś gondoliera gbura!

5. Co warto zarezerwować z wyprzedzeniem?

Jedziesz do Wenecji latem bądź wiosna? Jeśli chcesz zobaczyć Pałac Dożów i wjechać na dzwonnice na placu Świętego Marka koniecznie, ale to koniecznie zarezerwuj bilety online. Błagam Cię nie spędź swojego urlopu na staniu w kilometrowych kolejkach w upale. No chyba, że lubisz tak stać i marzy Ci się opalenizna koloru raczka.

Bilety do Pałacu Dożów zawierający wstęp do 10 innych muzei. 

Bilet w kasie kosztuje 20€. Za rezerwację biletu online zapłacisz dodatkowo 4,5€ ale warto kupić bilet wcześniej.

Bilet na dzwonnicę Świętego Marka -kupując bilet online za 13€ omijasz dłuuuugą kolejkę. Wejście skip the line znajduje się po prawej stronie dzwonnicy. 

Pałac Dożów w Wenecji

6. Czy warto kupić kartę Venezia Unica?

venezia carta unica

I tak i nie.

 

Jeżeli jesteś pasjonatem sztuki i historii i odwiedzając nowe miejsca lubisz odhaczyć każde albo prawie każde muzeum na liście jak najbardziej kup tę kartę! 

Dzięki niej do większości muzeów wejdziesz po zniżkowej cenie.

Karta dostępna jest aż w 3 wariantach- 

SILVER CITY PASS

GOLDCITY PASS

PLATINUM CITY PASS

Kady wariant zawiera wiele opcji cenowych zawierających różne atrakcje i w zależności od wieku kupującego.

Te droższe warianty zawierają transport miejski, ale dobrze przelicz czy Ci się ta karta opłaca.

Jeśli Twój wybrany wariant nie zawiera transportu miejskiego możesz sobie taką kartę nieograniczoneg użytku ACTV dorzycić do Twojej Venezia Carta Unica. W taki sposób wszystko co będzie Ci potrzebne będziesz mieć na jednej karcie.

Możesz dowolnie komponować kartę dopisując kolejne atrakcje, nawet parking samochodowy na Piazza Roma. Karta jest imienna i może być używana tylko przez jedną osobę. Po dokonaniu płatności otrzymasz kod, który zaraz po przyjeździe/przylocie wpisujesz w czerwoną maszynę i drukujesz swoją kartę.

Kartę kupisz tutaj.

 

Jeżeli masz poniżej 26 lat i lubisz slalomy po muzeach- kup kartę Rolling Venice.

Jeśli chcesz wejść tylko do Bazyliki Świętego Marka i do Pałacu Dożów (moim zdaniem to na pierwszą wizytę całkowicie wystarcza) nie kupuj tych kart.
Dlaczego? Bo wstęp do Bazyliki jest bezpłatny a za wejście do Pałacu zapłacisz 20€ i kupując kartę nie przysługuje Ci zniżka.

Mam nadzieję, że uzbrojony w te informacje na spokojnie zaplanujesz wyjazd do Wenecji.

Koniecznie zerknij na mój kompletny plan akcji w Wenecji

Nie przegap

co zobaczyć w Wenecji

KOMPLETNY, KROK PO KROKU PLAN PODZIWIANIA WENECJI

DZIEŃ PIERWSZY

PORADNIK O BURANO

W KOLOROWEJ KRAINIE MUMINKÓW

HOTELE W WENECJI

ZZ

S

ŚPIJ SŁODKO W WENECJI

Dołącz do mnie na Instagramie :)

 • Chodźcie na nowego,
 • To małe oszukaństw
 • Jeśli macie chrapk
 • Czy Wy też od czasu
 • Zimno i wietrznie al
 • Żółty muchomorek!
 • Miłego, serduszkowe
 • Na Walentynki słodk
 • Widoczek z kolejki l
 • Wszyscy zachwycają
 • Byliśmy dziś po po
 • Sposób na szczęśl
 • A Tutti do którego
 • Takie tam z sopelkie
 • Gondolom zimą też
 • Piątek, piąteczek!
 • Ktoś wybiera się n
 • 😮😮😮 #campod
 • Jeśli nie przepadas
 • Pozdrowienia z Campo

Related Posts

 • Planowałam wyjazd do Wenecji…z Chorwacji, ale chyba nie w tym roku. Nie ten rejon Chorwacji, chyba się nie uda

  • martakubacka

   Rzeczywiście z północnej Chorwacji do Wenecji jest mały skok. Warto poświęcić jej conajmniej 2 dni. Może następnym razem się uda! Pozdrawiam