Follow Me

Close

CINQUE TERRE ZWIEDZANIE poza sezonem

By:
Posted: January 13, 2018
Category: Włoski lifestyle
Tags: ,
Comments: 0

Zawsze powtarzam...

Cinque Terre zwiedzanie-w jakich miesiącach jechać?

Odradzam każdemu wyjazd do Cinque Terre w lipcu i sierpniu!

Dlaczego?

Nie zrozum mnie źle rywiera liguryjska latem jest przepiękna.

 

Jednak jest to czas, kiedy wioski pękają w szwach, na stacjach kolejowych rozgrywają się przepychanki, wszędzie morze ludzi i kolejki. Rezultat? Zamiast napawać się magią tego uroczego miejsca, które tak spektakularnie wyglądają na zdjęciach na Instagramie, będziesz szukać wolnego kąta, aby odetchnąć od wszem obecnych tłumów.

Nie po to przecież wydaję kasę, aby urlop spędzić poruszając się żółwim tempem za hordami ludzi?

Do tego jest bardzo drogo. Większość restauracji otwieranych od kwietnia do października bazuje na turystach. We Włoszech to oznacza przedrożone, kiepskiej jakości jedzenie. I rzeczywiście stołowanie w Cinque Terre jest drogie, droższe nawet od Mediolanu (również poza sezonem). Na jest to oczywiście jest obejście. Wystarczy znać najlepsze restauracje otwarte cały rok, aby nie wpaść w turystyczne pułapki :) Oszczędzę Ci godzin poszukiwać w Google. Znajdziesz je tutaj. To tyczy się również zakwaterowania.

A więc kiedy jechać?

Najlepszym okresem na odwiedzenie Cinque Terre jest późna wiosna (koniec kwietnia-maj, do połowy czerwca), jest już ciepło, ale nie upalnie, do tego turystów jest znacznie mniej niż w lipcu i sierpniu, w czerwcu możesz też załapać się już na kąpiel w morzu). Innym dobrym okresem jest wrzesień (szczególnie druga połowa, bo wtedy do szkół wracają dzieci we Włoszech) i bardzo wczesny październik. 

 

Jednak unikaj jak ognia włoskich świąt wolnych od pracy tj. 25 kwietnia, 1 maja,  2 czerwca, nie wspominając już o 15 sierpnia. W tych dniach Cinque Terre jest przeładowane. 

widok na Vernazza w grudniu

Zerknij na mój 4-dniowy, autorski poradnik, dzięki któremu zaplanujesz błogie kilka dni w pięknych Cinque Terre.

Wielu pyta, czy warto do Cinque Terre jechać zimą?

I tak i nie...

Na TAK: Ogromne fale rozbijające się o kamieniste wybrzeża wiosek, świeże powietrze, garstka turystów, puste szlaki, piękne zachody słońca, niższe ceny (zakwaterowanie ponad połowę taniej!), niższe ceny transportu są kuszące w porównaniu ze ściskiem w sezonie wysokim.

manarola wieczorem
cinque terre poza sezonem

Na NIE: Jednak musisz się liczyć z tym, że to północne Włochy i zimy tutaj zwykle są nieco ponure i deszczowe. Tzn. przeważają dni pogodne, ale trafiają się epizody, w których 6 dni z rzędu może padać i być bardzo pochmurnie. Jednak jeśli trafisz w pogodny okres bingo! Do tego bądź przygotowany, że zimą wioski są wyludnione a większość restauracji zamkniętych. Dla jednych może być to plus dla innych wielką zmorą. Łodzie kursujące pomiędzy wioskami w czasie zimy zwijają żagle.

Corniglia koniec grudnia

Zobacz, czy Cinque Terre poza sezonem jest dla Ciebie.

Wybierz się do Cinque Terre zimą, jeśli:

- chcesz zobaczyć jak ten region wygląda bez hordy turystów, zanim został popularny
- kochasz ciszę i spokój
- odnajdujesz piękno we wzburzonym morzu, świeżym powietrzu i kameralnych miejscach
- lubisz chodzić po wyludnionych szlakach z pięknymi widokami
- posiadasz wodoodporne buty i ubrania, niestraszny Ci deszcz
- nie w głowie Ci imprezy, po późnej kolacji relaksujesz się z książką bądź szklanką pysznego, lokalnego wina
-kochasz miejsca, gdzie możesz się odciąć od świata i usłyszeć własne myśli

 

Absolutnie nie jedź do Cinque Terre zimą jeśli:

- uważasz, że jak włoskie wakacje to musi być słońce, upał i plaża
- kochasz imprezy do późna na świeżym powietrzu
- nie lubisz deszczu i gdy pada nudzisz się jak mops
- uwielbiasz gwar, lubisz jak się dzieje
- uważasz, że spacery po pustych szlakach wieje nudą

Jeśli jesteś bardziej na NIE niż na tak na zimową eskapadę do Włoch wybierz duże miasta, w których jest co robić cały roku, nawet w kiepską pogodę.

Jeśli jesteś na TAK, poniżej znajdziesz kilka ciekawostek, które mogą dodatkowo zachęcić Cie do odwiedzenia Cinque Terre w chłodniejszych miesiącach.

Zapewne nie wiedziałeś, że od 8 grudnia aż do końca.stycznia w jednej z wiosek Cinque Terre-Manaroli znajduje się największa szopka na świecie? Zbudowana 300 postaci wielkości ludzkiej oświetlonych aż 15000 zasilanych energią słoneczną lampek, zainstalowanych na wysokiej górze to prawdziwy spektakl. Tutaj znajdziesz zdjęcia z mojej ostatniej wyprawy. Będąc w tym czasie w Cinque Terre warto spędzić noc w Manaroli bądź odwiedzić ją wieczorem.

szopka w Manaroli
manarola noca

Jeśli lubisz biegać i będziesz w tym regionie 10 grudnia weź udział w maratonie SciaccheTrail. To 700-metrowy sprint, który zaczyna się na poziomie morza i przebiega w górę starych schodów, stromymi ścieżkami otoczonymi winnicami aż na wysokość 165 metrów. Gdy wszyscy dobiegną do mety zostanie zapalona słynna szopka (wspomniana wyżej), aby uczcić zakończenie maratonu. Aby wziąć udział w maratonie zapłacisz 25 euro za rejestrację. Dochód z maratonu przeznaczony jest na ochronę dziedzictwa kulturowego i naturalnego Manaroli.

Jeśli jesteś w Cinque Terre podczas karnawału możesz zobaczyć masę poprzebieranych dzieci na ulicach i masę konfetti. Zwykle karnawał przypada na 40 dni przed Wielkanocą.

W trzecią niedzielę maja w Monterosso jest festyn cytrynowy (Sagra del Limone). Mieszkańcy robią w oknach cytrynowe wystawy, bo jest organizowany konkurs na najpiękniejszą wystawę i uwaga…na największą cytrynę! Przy Plaży Fegina rozkłada się jarmark, w którym kupisz cytrynowe produkty wytwarzane z tutejszych owoców. Spróbuj cytrynowego ciasta! Limoncello, które w Cinque Terre zmienia nazwę na Limoncino chyba nie muszę Ci przedstawiać? Cin Cin!

 

limoncino w barze Il sole a 180 gradi, Riomaggiore
widok na Riomaggiore

Byliście w Cinque Terre poza sezonem? Jak Wam się podobało?

Cinque Terre zwiedzanie

Nie przegap:

przewodnik cinque terre

5 KROKÓW DO CINQUE TERRE

cinque terre co zobaczyć

4 DNI W CINQUE TERRE

GOTOWY ITINERARIUSZ

noclegi w cinque terre

ŚPIJ SŁODKO W CINQUE TERRE

ŚWIETNE NOCLEGI W RIOMAGGIORE

Dołącz do mnie na Instagramie !

 • Chodźcie na nowego,
 • To małe oszukaństw
 • Jeśli macie chrapk
 • Czy Wy też od czasu
 • Zimno i wietrznie al
 • Żółty muchomorek!
 • Miłego, serduszkowe
 • Na Walentynki słodk
 • Widoczek z kolejki l
 • Wszyscy zachwycają
 • Byliśmy dziś po po
 • Sposób na szczęśl
 • A Tutti do którego
 • Takie tam z sopelkie
 • Gondolom zimą też
 • Piątek, piąteczek!
 • Ktoś wybiera się n
 • 😮😮😮 #campod
 • Jeśli nie przepadas
 • Pozdrowienia z Campo

Related Posts